O tradycji Andrzejkowej słów kilka

Czym są Andrzejki i dlaczego je obchodzimy?


Wieczór Andrzejkowy wszystkim kojarzy się z tajemniczymi obrzędami, magią oraz wróżeniem. Skąd wzięła się tradycja świętowania Andrzejek? Dlaczego święto zakorzeniło się w naszej kulturze?

Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Pierwsze wzmianki o obrzędach związanych z Andrzejkami udokumentowano w Polsce już w XVI wieku, ale to starożytna Grecja uznawana jest za kolebkę tego święta. Zwyczaje dotyczące Andrzejek opierały się na połączeniu świata rzeczywistego z pozaziemskim, fantazji i magii, a także na przypisywaniu ludzkim duszom nadprzyrodzonych talentów i zmysłów.

Dawniej Święto Andrzeja było traktowane niezwykle poważnie. Rytuały były odprawiane w samotności, a otrzymane w ich wyniku nowiny wyznaczały nastawienie młodych kobiet do płci męskiej. O tym, że pierwsze andrzejkowe wróżby nie miały nic wspólnego z huczną zabawą i tańcami świadczy na przykład stara tradycja, która polegała na całodziennym poście i modlitwach.

Do dziś przetrwały już tylko nieliczne zwyczaje andrzejkowe. Najbardziej popularne jest lanie wosku przez klucz, rzucanie karteczkami i układanie lub przestawianie butów. W dzisiejszych czasach Andrzejki stały się przede wszystkim rozrywką. Do obchodów i wspólnych zabaw dołączyli również mężczyźni, a wróżby straciły wyłącznie matrymonialne przeznaczenie. Na podstawie np. lania wosku przez klucz do zimnej wody można dziś próbować poznać nie tylko imię ukochanego, ale swoją przyszłość – przewidzieć nadchodzący awans lub ciężki okres w pracy. Większość andrzejkowych zabaw to po prostu imprezy.


REZERWACJA

 
 
 
REZERWUJ